معمولی...معمولی

من یک آدم معمولی ام. خیلی معمولی. اصلا شاید اگر ده تا سری دیگر از "پایتخت" را بسازند من باز نگاهش کنم نه برای اینکه داستانش چه و چه است. برای اینک یادم بماند معمولی ام.

یک زن معمولی خانه دار بدون سواد آنچنانی. در حال به  شب رساندن روز, تر و خشک کردن بچه, اما گاهی که دارم ظرف می شویم یا پوشک بچه عوض می کنم, شاید وسط کارها چند خطی بخوانم. بعد خیلی معمولی چند خطی بنویسم. نه مثل آدمهای مهم که وقتی حرف می زنند هزار تا خبرنگار دارند چیک و چیک عکس می گیرند. نه! خیلی معمولی در یک وبلاگ معمولی. بنابراین آقای درویش!

کارگردان محترم و خوش نام سینما! اصلا نگران حرفهای من نباشید. من مثل شما مشهور نیستم.همینطوری دارم وسط بچه بزرگ کردن و فکر اینکه فردا شب شام چی بپزم یک چیزی می نویسم.

گفته اید برای نشان دادن چهره حضرت ابوالفضایل عباس بن علی ع در فیلم "رستاخیز" تان از مرجع تقلیدتان مجوز گرفته اید. ایشان فرموده اند نشان بدهید. من مرجع شما را نمی دانم کیست. اما مرجع من اتفاقا گفته نه! نباید نشان بدهند.حالا چکار کنیم؟ خوب است کداممان کوتاه بیاییم؟ اصلا یک سوال مگر مرجع تقلید در احکام ثانویه برای تقلید فردی نیست؟ با توجه به تفاوت طبیعی آرا مراجع ما چقدر حق داریم نظر مرجع تقلید شخصی مان را به جامعه تحمیل کنیم؟

گفته اید اولش نمی دانستید خون علی اصغر ع را امام حسین به آسمان پرتاب کرد و دیگر به زمین نریخت. برای همین اینجوری نشان دادید که خون روی اسب ریخته بعدا که رفته اید تحقیق کرده اید متوجه اشتباهتان شده اید و فیلم را اصلاح کرده اید. از صداقتتان ممنونم که حداقل به ندانسته هایتان اعتراف می کنید. اما شما که حتی در حد روضه های کوچه بازار هم نمی دانید چطور فیلم را ساختید؟ اشتباه ازین دم دست تر؟

گفته اید تعزیه خوانها هم نشان می دادند وقایع عاشورا را. بله حضرت آقا نشان می دادند اماچهره شان پوشیده بود و چون تعزیه خوان بودند حواسشان بین مردم خیلی جمع بود که کار خلاف عرف نکنند تا ذهنیت مردم خراب نشود. حتما شما بهتر می دانید که رسانه بر ناخودآگاه مردم حکومت می کند و مردم حواسشان نیست که بازیگر نقش حضرت عباس دارد زندگیش را می کند و به او مربوط نیست که در زندگی خصوصیش هم مثل فیلمها رفتار کند. پس اگر دلش بخواهد یک جور دیگری باشد تکلیف مردم و ناخودآگاهشان چیست؟

گفته اید می خواستید چهره را نشان دهید تا آلام حضرن را از روی چهره بهتر بنمایید. می دانید من فکر می کنم بعضی از مشکلات جدی دنیا وقتی شروع شد که کارها افتاد دست سینما چی ها. هالیوودی و غیر هالیوودی اصرار عجیبی دارند که همه چیز را می دانند.

مثلا خود شما به صرف ساختن دو تا فیلم دفاع مقدس که فرقش با عاشورا فرق "میان ماه من تا ماه گردون" است فکر کردید می شود عباس ع را نشان داد. هزار تا مثل من و شما با هزار ساعت نگاتیو و هزار هنر بی سیر و سلوک, نمی توانید ذره ای نشانش بدهید. با اینکه خیلی معمولی ام اما بهتان اطمینان می دهم.

کاش شما هم مثل "مصطفی عقاد" آنقدر هنرمند بودید که بدون نشان دادن چهره  معصوم, فیلمی بسازید که دنیا را میخکوب کند. "محمد رسول الله"

 افسوس که کم هنری و ناتوانی در خلق موسیقی, بازی و داستانی جادویی را, بر سراعتقاد مردم با ایجاد هیجانی کاذب در نشان دادن یک بازیگر لابد خوش چهره و قالب کردنش بجای حضرت عباس  خالی می کنید.

ببخشید وسط بچه بزرگ کردن و خانه رفت و روب کردن مزاحم دغدغه های روشنفکریتان شدم. دعایم هم معمولی و مادرانه است.

الهی که تمام نگاتیوهایتان جز جگر بگیرند و بسوزند.

مادر شهیار.یک زن خانه دار معمولی!

/ 5 نظر / 35 بازدید
mahtabمامان عليرضا

سلام خداروشکر دوباره اومديد و نوشتيد کاش همه ي ادمهاي دور و برمون همين قدر معمولي بودند که شما هستيد مطلب عالي بود

تارا

سلام تهمینه جان بعد مدت ها فرصت شد که بهت سر بزنم عزیزم خوشحالم که هنوز هستی [لبخند]

fada

عااالی عاااای عااالی

عباس

بيگ لايك